Sinds 1 september 2022 doet het Europees Octrooibureau (EOB) een bijkomend onderzoek (top-op search) naar eerdere nationale rechten in de stap net voor het afronden van het onderzoek. Wat zijn eerdere nationale rechten? Het gaat om een speciaal soort van nationale octrooiaanvragen. Ze zijn ingediend vóór uw aanvraag (vandaar de verwijzing naar ‘eerdere’), maar waren nog niet publiek op dat moment. U komt dus maar later achter hun bestaan (vandaar de ‘top-op’ search).
Indien er eerdere nationale rechten zijn zal het EOB deze vermelden in de communicatie die u ontvangt net voor de verlening van een Europees Octrooi. Daarbovenop geeft het EOB haar standpunt over de relevantie met betrekking tot het geclaimde.
Waarom deze nieuwe dienstverlening, gratis voor alle octrooiaanvragers ? Zeker als je weet dat deze eerdere nationale rechten niet in rekening worden gebracht bij de verlening van een Europees octrooi ? Eerdere nationale rechten kunnen ingeroepen worden als grond bij een nationale nietigverklaringsprocedure. Om die reden kan u een Europees octrooi laten verlenen met twee sets van octrooiconclusies (claims):
- één voor het land waar een eerder nationaal recht geldt (aangepast) &
- één voor al de andere lidstaten (zonder restrictie).
Bij een eenheidsoctrooi (Unitary Patent, UP) kan dit niet. Daar gaat u verder met één enkele set van claims voor alle betreffende landen, net om het unitaire karakter te bewaren. Net om die reden komt het EOB nu dus met deze nieuwe dienstverlening, net voordat we met het eenheidsoctrooi van start gaan. Het laat de octrooihouder toe te kiezen tussen:
- een eenheidsoctrooi met een gelimiteerde set van claims voor alle lidstaten
- een Europees octrooi met twee sets van claims zoals hierboven beschreven ?
Nieuwe regels, verschillende factoren in rekening te brengen voor u uw keuze maakt. Bent u al voorbereid op wat gaat komen ?
De Octrooicel van essenscia wijdt haar laatste workshop van 2022 aan dit thema:
Het eenheidsoctrooi (UP) en het eengemaakt octrooigerecht (UPC) – hoe zich voor te bereiden. U ben welkom op 4 oktober in Zwijnaarde (NL) of op 11 oktober in Ottignies. Sprekers van het advocatenkantoor Stibbe leiden u door de materie en lichten de praktische aspecten van de komende veranderingen toe.
Info & inshrijvingen:
NL WORKSHOP | Octrooicel Module 3: Laatste nieuws op het vlak van IE – essenscia
Meer info over de bijkomende top-op search naar eerdere nationale rechten