Door koolstofdioxide via industriële samenwerking slim te hergebruiken zijn chemiebedrijf INEOS Oxide in Zwijndrecht, Messer Benelux en IJsfabriek Strombeek erin geslaagd de voorbije tien jaar 1 miljoen ton CO2 uit de lucht te houden. De CO2 die vrijkomt bij de productie van ethyleenoxide wordt sinds 2010 bij INEOS Oxide opgevangen en gezuiverd voor gebruik in onder meer brouwerijen, serreteelt, waterzuivering, ziekenhuizen en koeltransport.
Exact tien jaar geleden is INEOS Oxide in Zwijndrecht gestart met het opvangen van de CO2 die als bijproduct vrijkomt bij de productie van ethyleenoxide. Ethyleenoxide ligt aan de basis van zepen, cosmetica, ontsmettingsmiddelen, bloedzakken, wasproducten en smeermiddelen voor windturbines. De CO2-stromen die INEOS opvangt, worden door de industriële gasbedrijven Messer Benelux en IJsfabriek Strombeek ter plekke gezuiverd, vloeibaar gemaakt en tijdelijk opgeslagen. Dit gebeurt via de joint venture bECO2. Een sterk staaltje van industriële symbiose.
Van bier tot snijbloemen
De CO2 wordt gezuiverd tot op een niveau waarbij deze zonder probleem een toepassing kan vinden in de voedings- en medische sector. In de brouwerijwereld is het gebruik van CO2 een must bij het ‘inertiseren’ van vaten, ter bescherming tegen brand of explosie. Daarnaast zorgt de koolstofdioxide voor de nodige ‘prik’ in het bier. In de serreteelt stimuleert de toevoer van CO2 de groei van gewassen, zoals tomaten of kruiden maar ook snijbloemen. In de logistiek wordt CO2 toegepast in droogijs dat een belangrijke rol speelt in de bewaring en het koeltransport van diepvriesproducten. Ook in waterzuivering en voor diverse medische behandelingen wordt een beroep gedaan op CO2.
Bijdrage tot klimaatneutrale industrie
Het opvangen en hergebruiken van CO2 – ook gekend als Carbon Capture & Utilisation, kortweg CCU – is één van de mogelijke innovatietrajecten in de transitie naar een klimaatneutrale industrie, naast bijvoorbeeld de productie van duurzame waterstof, elektrificatie, circulair materialengebruik en chemische recyclage.